Вилла Юлиетка
- 11/02/2015 11:35
- Украина, Львов и область
- Сдам квартиру
- Продам, предлагаю - частное лицо
Вілла «Юлієтка»
Памятка архітектури спроектована Юліаном Захарієвичем – людиною, що мов за потребою, на вимогу часу з’явилась на світ та стала символом цілої епохи. Епохи пробудження, інженерного розвитку, новітніх ідей та винаходів, епохи стрімкого розвитку освіти. Важко навіть уявити собі талановитість та багатогранність цієї людини. Директор залізниці, професор, ректор, архітектор, митець, реставратор, автор безлічі статей та досліджень – все це про Юліана Захарієвича, двічі обраного ректора Львівської політехніки та автора її головного корпусу.
Серед всіх своїх творів виділяється будинок, який майстер створив на невеликій вуличці завдовжки півтори сотні метрів, яка стрілою врізається між вулицями Горбачевського та Котляревською. Тож не дивно, що колись вона називалася Стріла. Хоча первісна назва вулиці, що виникла у 1890-х на будівельних планах Юліана Захарієвича та Івана Левинського, була "На Кастелівці". 1936 року вулиця отримала нову назву на честь польського геолога Флешара, за часів німецької окупації – Штіфтергассе. Сучасна назва – Метрологічна, походить з 1945 року, тут у будинку №12 розташувався Центр метрології електровимірювальних приладів.
Першу віллу в цій частині Кастелівки збудували для себе батько та син Захарієвичі -- Юліан та Альфред. Її нинішня адреса -- Метрологічна, 14 А. Захарієвичі будували свою віллу "Юлієтка" уроках. Тоді на не забудованому ще пагорбі вілла виглядала як романтичний замок. Новаторський розподіл приміщень, живописний вигляд стін з кольорової цегли та втілення цікавих неоготичних експериментів, що було рідким явищем у житловому будівництві того часу, металеві та керамічні оздоби, цікаві пластичні оздоби, гармонія з ландшафтним оточенням все це робить віллу архітектурною перлиною. Всередині приміщення милують око конструкції деревяних різьблених шаф, сходів, панелей, виконаних за авторським проектом професора. В інтер'єрі - дерев'яні перекриття. Віконні прорізи оформлені вітражами. В 20 роках Альфред Захарієвич виконував тут обов’язки консула Данії. Цю віллу на Кастелівці прикрашала збірка гуцульської кераміки, якою захоплювався Захарієвич-колекціонер. Один із зразків кераміки представлений в оздоблені каміну.
Щодо архітектурного стилю, його можна характеризувати як романтизуючий варіант пізнього історизму та рання сецесія, хоча кожен з чотирьох фасадів вирішений по-різному, та в цілому вони складаються у гімн вільному художньому формоутворенню. Центральна частина головного фасаду триповерхова, акцентована причілком, по поверхах розміщені ковані балкони на кронштейнах. Північний фасад двоповерховий, з еркером на осі, який збільшує внутрішній простір приміщення та з зовнішньої сторони прикрашений керамічними розетками. Південна сторона найбільше привабливіша. Так ліва частина будинку побудована в готичному стилі, а праве крило прикрашають ковані перила балконів другого та третього поверху. З заходу до основної споруди примикає одноповерхове крило з високим мансардним дахом. Вікна - прямокутної форми та з лучковим завершенням. Фасади декоровані керамічними та металевими елементами.
Флігель крім елементів неоготики та своєї основи – центральної вежі, перш за все приваблює унікальним сонячним годинником. Взагалі крім годинника Захаревичів у Львові збережений лише один сонячний годинник на вулиці Вірменській, на будинку «пір року».
За радянських часів тут зробили дитячий садочок. Домурували кілька стін, хоча загальне планування не дуже змінилося. Наступним власником будинку стала СБУ. А далі починається новий період життя будинку.